fbpx

Post

 

Bread-and-WaterOd kilku tygodni podczas ogłoszeń przewija się prośba Michała o podjęcie postu szczególnie w czwartek. Chcemy pościć aby Bóg na spotkaniach modlitewnych i podczas Eucharystii z modlitwą o uzdrowienie działał jeszcze większe cuda. Podjęcie postu może przybrać różne formy:

 

  • ograniczenie jedzenia
  • post o chlebie i wodzie
  • ograniczenie przyjemności (kawa, słodycze)
  • odmówienie sobie różnych rzeczy (gry komputerowe, filmy)

Post oczywiście ma sens tylko i wyłącznie w połączeniu z modlitwą, a nie jako pusta czynność. Jest to naśladowanie Chrystusa, który przebywał 40 dni na pustyni. Pismo Święte ukazuje nam także wypowiedź Jezusa, który mówi: „Ten zaś rodzaj złych duchów wyrzuca się tylko modlitwą i postem”(Mt 17,21)

Jeden z ważniejszych Ojców Kościoła broniący wiary w IV wieku, święty Atanazy na temat postu pisze: „zauważ, co czyni post: leczy on choroby, wysusza nadmierne soki w organizmie, przepędza złe duchy, płoszy natarczywe myśli, nadaje duchowi większą przejrzystość, oczyszcza serce, leczy ciało i wiedzie w końcu człowieka przed tron Boży. Post jest ogromna silą i niesie ze sobą przeogromne skutki”

Inny zaś święty, Piotr Chryzolog o poście pisze: „Duszą modlitwy jest post, a życiem postu miłosierdzie. Kto się więc modli, niech pości, a kto pości, niech spełnia uczynki miłosierdzia, niech wysłucha proszącego, który chce być słyszany. W ten sposób otwiera dla siebie uszy Boga, który nigdy się nie zamyka na głos błagającego” .

Zbliża się Wielki Post więc warto pomyśleć o podjęciu jakiegoś zobowiązania.

Pozdrawiam,
Rafał

PS. Więcej informacji o poście można znaleźć na:
http://metanoia.priv.pl/2015/01/droga-21-czyli-21-dni-postu-i-modlitwy/